Rozhovor - Porodnice

Českolipská nemocnice zvládla nápor rodiček ze Šluknovského výběžku a věnuje se i svým původním pacientkám z celého Českolipska. Na otázky odpovídá primář Gynekologicko-porodnického oddělení MUDr. Miloš Volek.

volek (Billboard volek.jpg)

Jak jste zvládli nápor nových rodiček z okolí Rumburka a jak zvládáte péči o klientky z celé spádové oblasti Českolipska?

Praxe nám ukázala, že jsme opravdu schopni zajistit porodnictví ve větší spádové oblasti. Nápor pacientek z Rumburka jsme ustáli a pečlivě se věnujeme také našim stálým pacientkám z celého Českolipska. Je pravda, že nám to umožňuje i chod celého našeho oddělní, kapacita, naše možnosti. Máme pro naše rodičky k dispozici dva porodní pokoje, kde má rodička veškeré zázemí jak lékařské, tak i veškeré pohodlí. Navíc kromě běžných lůžek disponujeme nadstandardními pokoji, kde má maminka absolutní soukromí.

Jaké služby pro rodičky v českolipské nemocnici poskytujete?

Dnes absolutní samozřejmostí je přítomnost blízkých osob u porodu. Jak jsem zmínil, v České Lípě umožňujeme vedení porodu na speciálních dvou porodních pokojích. U samotného porodu jsme dnes již připraveni na různé přístupy, snažíme se vyplnit, pokud to zdravotní stav rodiček dovolí, přání našich rodiček, naplnit jejich porodní plány. Nově máme například zkušenost s přítomností fotografa na porodním sále, který dokumentuje proběh celého porodu. Nabízíme také některé medicínské i nemedicínské prostředky k tišení bolesti. Vždy se prostě snažíme maminkám co nejvíce vyjít vstříc, vyslyšet jejich požadavky, a to tak, aby si od nás odnášely ten nejlepší pocit.

Co musí budoucí rodička učinit, aby rodila v českolipské nemocnici?

U nás stačí, když se k nám rodička ve 33 až 34 týdnu těhotenství dostaví a sepíše porodopis. Může k nám přijít každý všední den v dopoledních hodinách a sestřičky s ní veškeré náležitosti vyřídí.