Rozhovor - Neurologické oddělení

Relativní novinkou se může pochlubit Neurologické oddělení Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa, a.s. Jedná se o medicínské používání látky botulotoxinu pro pacienty s některými typy neurologického postižení.

Na konkrétní medikaci jsme se zeptali MUDr. Petry Šourkové, lékařky českolipské neurologie.

Sourkova (MUDr. Sourkova 1.jpg)

1. Na Neurologickém oddělení českolipské nemocnice relativně krátkou dobu provádíte aplikaci botulotoxinu, který je známý také z oblasti estetické medicíny. V českolipské nemocnici se používá k léčbě různých neurologických onemocnění. Kterých konkrétně?
Aplikaci botulotoxinu v rámci neurologického oddělení provádíme od začátku letošního roku. Setkáváme se s pacienty, které lze rozdělit do přibližně tří základních skupin. Za prvé se jedná o pacienty s tzv. torticollis, což je neurologické postižení, kdy pacient samovolně a nekontrolovaně stáčí hlavu, případně trpí třesem hlavy. V tomto případě se botulotoxin aplikuje do svalů na krku. Přesné umístění zjišťujeme vždy podrobným klinickým vyšetřením a využitím EMG jehly, díky čemuž určíme zvýšeně aktivní svaly zodpovědné za stáčení hlavy.

2. S čím dále může látka botulotoxin pomoci?
Druhou naši skupinu tvoří pacienti, kteří trpí samovolným svíráním víček. Tato porucha může v závažných případech vést až k situaci, kdy člověk prakticky nevidí. Zde aplikujeme botulotoxin přímo do víček a do svalů v okolí oka.

3. A poslední skupina?
Jde o pacienty se záškuby ústního koutku, s tzv. faciálním hemispamem.

4. Lze botulotoxin aplikovat i u jiných diagnóz?
Ano, využívá se zejména u pacientů po cévních mozkových příhodách, kteří zůstali ochrnutí a mají zvýšené napětí v ochrnutých svalech. Tomu se zde v České Lípě věnuje primář Oddělení léčebné rehabilitace.

5. Jak vlastně látka botulotoxin působí a jak dlouhý je efekt z aplikace?
Podstatou působení této látky je blokace přenosu vzruchu mezi nervovým zakončením a svalem. Po podání dochází k oslabení přenosu nervovým podnětů do svalů a tím ke snížení jejich napětí a k omezení abnormních pohybů. Efekt botulotoxinu zpravidla přetrvává 3 měsíce, látka neléčí v pravém slova smyslu, jen opravdu účinně potlačuje příznaky onemocnění. Podávání látky lze provádět dlouhodobě, jedná se o bezpečnou metodu a ani příprava k aplikaci není nijak náročná.

6. Jaké jsou u aplikace botulotoxinu výsledky a kolika pacientům jste již pomohli?
V současné době máme přibližně 10 stálých pacientů, kteří přešli z jiných pracovišť k nám, blíž k místu bydliště a asi 5 nových pacientů, kteří byli odesláni od našich kolegů neurologů či očařů. Výsledky jsou velmi dobré, již po cca 1 týdnu se dostavuje viditelné zlepšení. Je velmi povzbuzující mít pozitivní odezvu od našich pacientů, kterým se celkem úspěšně snažíme pomoci k návratu zpět do normálního života.

7. Co musí pacient udělat, pokud má nějaké takové neurologické onemocnění a chtěl by využít tuto novinku?
Stačí, pokud se člověk objedná do naší Neurologické ambulance a domluví se na termínu návštěvy. Vše mu již na místě podrobně vysvětlíme.