Rozhovor dárcovství krve

Dárcovství krve, dobrovolný lidský počin, který přispívá k navrácení zdraví a záchraně lidských životů. Na téma dárcovství a získávání nové základny zejména mladých dárců krve jsme se bavili s lékařkou Hematologicko-transfuzního oddělení českolipské nemocnice MUDr. Annou Novotnou.

Anna Novotna (Novotna Anicka MUDr.jpg)

• Paní doktorko, v úvodu bych Vás požádala o shrnutí, kdo se může stát dárcem krve.

Dárcem krve se může stát jakýkoli zdravý člověk v rozmezí věku od 18 let do 65 let  s hmotností nad 50 kg, který nemá akutně probíhající onemocnění. V České Lípě provádíme bezpříspěvkové odběry krve.

• Můžete upřesnit pojem zdravý člověk?

Ano, tento pojem je relativní. Samozřejmě existují onemocnění, které při dárcovství krve nejsou překážkou, například vysoký krevní tlak nebo cholesterol, není však možné v tomto ohledu spolupracovat se zájemci, kteří trpí chronickými zánětlivými nebo jinými vážnými onemocněními. Tady bohužel musíme zájemce odmítnout, je to samozřejmě v zájmu jejich zdraví. Již při prvním, většinou telefonickém nebo mailovém kontaktu se zájemci, potřebné informace vyhodnocujeme. Pokud k nám již lidé přijdou, převážná většina se našimi dárci stane.

• Jak samotné darování krve probíhá?

Samotný odběr probíhá následovně. Dárce vyplní dotazník, projde registrací, základním odběrem krve a poté jde na osobní konzultaci s lékařem. Ten se podívá, v případě prvodárců,  na doporučující zprávu od praktického lékaře, zkontroluje základní fyziologické funkce dárce, změří mu krevní tlak, zváží ho a probere s ním jeho současný zdravotní stav. Pokud je vše v pořádku, již následuje samotný odběr krve, který probíhá 5-10 minut. Odebírá se standardně 450 až 500 ml krve.

• Dá se říci, jaká věková skupina či pohlaví darují nejčastěji?

Muži oproti ženám mohou darovat 4 až 5 krát do roka, ženy pouze 3 až 4 krát. Z toho plyne, že větší polovina dárců jsou muži. U nás v České Lípě jsou nejsilnější skupinou dárců lidé ve věku kolem 40 let a starší. Současným naším cílem je oslovit co nejvíce mladé lidi, lidi po škole, kteří by se mohli stát prvodárci a my mohli vytvářet novou základnu mladých pravidelných dárců krve. Proto v tomto ohledu již spolupracujeme s některými středními školami ve městě, rádi bychom oslovili i další, například lokální firmy nebo úřady.

• Jaké výhody pro zájemce o dárcovství z tohoto počinu plynou?

Tím nejdůležitějším, a je to opravdu pravým důvodem pro darování krve většiny našich klientů,  je dobrý pocit, že mohou pomoci. Krev je nezastupitelnou tělní tekutinou, kterou zdravotníci zachraňují život, pomáhá při operacích dětí i dospělých, některým maminkách při narození dětí, v léčbě pacientů po chemoterapiích se zhoubnýma nádory a v mnohých dalších případech.

• Z těch praktických výhod můžete nějakou uvést?

Dárci mají ze zákona nárok na jeden den placeného volna, mají daňové úlevy, zdravotní pojišťovny si pro ně vytvářejí samostatné bonusové programy a u nás je na závěr čeká příjemné posezení spojené s občerstvením ve formě pitného režimu i řízků připravovaných v naší kuchyni.