v nemocnici postaví magnetickou rezonanci

19.9.

Českolipský deník

Českolipská nemocnice se stane třetím zařízením v kraji, které disponuje magnetickou rezonancí. V plánu jsou i další nákladné investice.

Česká Lípa – Přes neuskutečněný obchod mezi Libereckým krajem a městem Česká Lípa, kdy kraj nabídl městu odkup 49 % místní Nemocnice s poliklinikou, investice do vybavení zdravotnického zařízení nekončí. Do dvou let proinvestuje nemocnice více jak 160 milionů korun, za které nakoupí vybavení, zrekonstruuje operační sály a vybuduje zbrusu nové pracoviště vybavené magnetickou rezonancí. Na vyšetření pomocí této metody museli pacienti doposud dojíždět do jiných nemocnic a na termín čekali mnohdy až osm týdnů.

REZONANCE

Nejzásadnějším projektem bude vybudování nového pracoviště vybaveného magnetickou rezonancí.

Jedná se o moderní, neinvazivní metodu diagnostiky, která je k pacientovi výrazně šetrnější než například rentgen. Vzhledem k tomu, že se jedná o přístroj extrémně těžký, umístí jej do suterénu budovy. „Stavební úpravy ve vyšších podlažích by přišly na dalších 15 milionů, říká generální ředitel českolipské nemocnice Jaroslav Kratochvíl. „Navíc se takové zařízení dá těžko odstínit a je vhodné, aby bylo umístěno do prostor, kde se trvale nezdržují lidé,“ doplňuje lékařský ředitel ústavu Vladimír Trenčiansky.

Náklady jsou vyčísleny na 36 milionů korun.

NOVÁ LŮŽKA

Nemocnice se také rozhodla dokončit výměnu dosluhujících lůžek pro pacienty, kterou započala v loňském roce. Ke stovce moderních, elektricky nastavitelných lůžek přibude dalších 350 za více jak dvacet milionů korun. „Neříkám, že se vyloženě těším, protože doufám, že se sem zase dlouho nepodívám, ale určitě to bude přínos,“ podotýká jedna z hospitalizovaných pacientek, třiašedesátiletá Jana z České Lípy.

DALŠÍ PROJEKTY

„Rozhodli jsme se, že budeme dále investovat do obnovy operačních sálů, do přístrojového vybavení intenzivní péče a do vybavení radiodiagnostiky,“ říká Vladimír Trenčiansky s tím, že další z projektů počítá s moderním vybavením pro laboratoře. „Tam se jedná o špičkový přístroj na mikrobiologickou diagnostiku,“ dodává.

Celkové náklady na všech šest projektů činí sto šedesát milionů korun.

Nemocnice si bude moci zmíněné investice dovolit díky úspěšným žádostem z Integrovaného regionálního operačního programu Ministerstva pro místní rozvoj. Dotace pokryje 85 procent nákladů, zbytek zaplatí nemocnice a její vlastník, Liberecký kraj.

Obměnu přístrojového vybavení za 160 milionů korun musí nemocnice předfinancovat, teprve po vyúčtování dostane peníze zpět. I zde slíbil pomoc Liberecký kraj. „Jsme připraveni pomoci s předfinancováním stejně jako v minulém období, kdy jsme nemocnici půjčovali bezúročně 15 milionů korun. Ekonomický odbor teď hledá způsob,“ říká hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

ODKUP LÍPOU?

Díky nadcházejícím investicím se výrazně zvýší hodnota nemocnice, což nutně vede k tomu, že se cena za případný odkup majetkového podílu městem změní.

Martin Půta k tomu podotkl, že pokud město Česká Lípa znovu projeví zájem o koupi majetkového podílu v nemocnici, bude nutné vypracovat nový odhad ceny zařízení, který bude muset tentokrát zafinancovat samo město. Vše nyní závisí na výsledcích ankety, která proběhne souběžně s nadcházejícími krajskými volbami, a která má být vedení města vodítkem ke směřování budoucích investic.

„Občané České Lípy jsou uvědomělí a nepochybně si vyberou bazén,“ říká Půta.