Konference laboratoří

genusplus.cz

19.10.2016 genusplus.cz

V pořadí již čtvrtou celoústavní konferenci uspořádala 19. října Nemocnice s poliklinikou v České Lípě. Konference laboratoří českolipské nemocnice, jejímž garantem je ředitelka pro ošetřovatelskou péči Jaroslava Navrátilová, byla tentokráte určena pro zdravotní laboranty, všeobecné sestry ale také pro porodní asistentky. Stěžejním tématem bylo seznámení s laboratorními procesy v jednotlivých laboratořích nemocnice.

Úvodní bod obstarala vrchní laborantka Oddělení klinických laboratoří českolipské nemocnice paní Andrea Hégrová. Ta všem přítomným přiblížila procesy klinické biochemie a klinické mikrobiologie. Jejím dalším tématem byly také zkušenosti z vyšetření moči diagnostickým zdravotnickým přístrojem, analyzátorem Uroquattro, který v nemocnici v České Lípě slouží přibližně půl roku. Přístroj výrazně ovlivnil dobu čekání na výsledek přítomnosti bakterií v moči, z 24 hodin se předběžné výsledky laboranti dozvídají již po 4 hodinách.

Dalšími body celoústavní konference se stal například odběrový systém a jeho správné využití, imunohistochemie v praxi, kardiální markery nebo aktuální témata hepatitidy a borrelie. Zajímavou částí se stalo také seznámení s aktuální situací dárcovství krve v České Lípě nebo představení nového hematologického analyzátoru.

Celoústavní konference laboratoří se účastnilo na 60 zdravotníků z České Lípy i z dalších zdravotních zařízení celého Libereckého kraje.