Českolipská nemocnice využívá moderní metodu při operacích prsu

Šetrnější způsob operací prsu používá českolipská nemocnice. Umožňuje ji detekce sentinelové uzliny pomocí radiačně navigované chirurgie. Výsledkem je minimalizace pooperačních komplikací. Metoda spočívá ve vyhledávání sentinelové lymfatické uzliny u pacientek s karcinomem prsu pomocí gama sondy. Chirurgové v České Lípě již se zapůjčenou gama sondou pracovali v minulosti, ale od minulého měsíce na tuto metodu navazují již s vlastním přístrojem.

„Metoda detekce sentinelové uzliny pomocí gama sondy je indikována u pacientek s časným karcinomem prsu. Obecně se dá říci u prekanceroz (- Pozn.: předstupeň rozvinutého nádoru) a nádorů do dvou centimetrů velikosti, kdy pravděpodobnost metastatického postižení podpažních mízních uzlin je minimální,“ vysvětluje lékařka Iva Bártová, která se na tyto operace specializuje.