Vojtova metoda pomáhá dospělým

Specialistku na Vojtovu metodu má nově Oddělení léčebné rehabilitace českolipské nemocnice. Dospělým zde pomáhá certifikovaná fyzioterapeutka.

„Samotný specializační kurz trval celkem jeden a půl roku, byl náročný, ale ohromně přínosný,“ vysvětlila paní Radka Marešová. „Pro mě osobně se stal takovou nejvyšší metou v mé práci,“ doplnila. V Libereckém kraji je přitom takto vyškolených a oficiálně registrovaných fyzioterapeutů pouhá hrstka.

Vojtova metoda je systém diagnostiky a léčby hybných poruch člověka. Metoda je pojmenovaná podle svého autora, neurologa MUDr. Václava Vojty a její původní zaměření bylo zejména na dětí s poruchami motorického  vývoje. Postupně se však principy metody s úspěchem rozšířily i na dospělé. Na Oddělení léčebné rehabilitace se pracuje s touto metodou relativně nově. Používá se u pacientů s neurologickými onemocněními, účinná je zejména u pacientů po cévních mozkových příhodách stavů po úrazech míchy nebo u ortopedických onemocnění, u pacientů s bolestmi zad nebo u pacientů se skoliozou. Cílem terapie u dospělých je zejména zmírnění obtíží, udržení stávajících pohybových funkcí a rozvoj nových pohybových schémat ať jsou fyziologická nebo náhradní, tak aby byla dosažena co největší soběstačnost pacienta.

„Vždy však záleží na věku a typu postižení pacienta,“ udává dále fyzioterapeutka Radka Marešová a dodává, že pro ni největším motorem v této práci jsou zejména pozitivní případy z praxe. „Vidět člověka, kterému se díky této specializované metodě vrací hybnost, je tou největší odměnou pro každého fyzioterapeuta.“Operační program pro lidské zdroje (logo-esf-web-sirka.gif)
Regionální operační program severovýchod (eu_severovychod_banner.jpg)