Rozhovor s primářem chirurgie

„Je toho hodně, ale jsem spokojený,“ říká nový primář Chirurgického oddělení Nemocnice s poliklinikou v České Lípě MUDr. Tomáš Verner, který nemá v místní nemocnici za sebou ani prvních 100 dnů hájení.

Od jeho příchodu jsou v českolipské nemocnici poskytovány jak plánované, tak i akutní operace v oboru břišní, cévní nebo nádorové chirurgie, dále mammologie, proktologie a urologie. Oproti počátku roku stoupl počet pacientů Chirurgického oddělení každý měsíc téměř o stovku, zdvojnásobil se i počet uskutečněných operací. A trend se neustále zvyšuje.

chir (foto chir.jpg)

1. Co vás přivedlo k rozhodnutí stát se chirurgem a co je krédem Vaší práce chirurga?

Rozhodnutí o mém povolání bylo určitě determinované prostředím, protože otec byl uznávaný chirurg a matka učila praktické předměty na zdravotnické škole. Přispělo k tomu i to, že jsem svým založením pragmatik a chirurgie mi umožňuje jednoznačnou volbu. To říkám také svým pacientům, dávám jim návrh řešení jejich problémů a pacient se musí na základě dostatku informací rozhodnout. Samozřejmě i mně se někdy dostává od pacienta důvěry a podílím se na jeho rozhodovacím procesu, finální rozhodnutí je však vždy na pacientovi. Co se týká kréda, tak se snažím k pacientům chovat tak, jako bych se choval k členům svojí rodiny. V praxi to znamená, že pokud nejsem přesvědčený, že pacient bude z operace profitovat, tak neoperuji. Bohužel v současné době se některá pracoviště, zejména z privátní sféry, rozhodují na základě ekonomie a ne pacientových potřeb.

2. Jak jste se aklimatizoval v českolipské nemocnici?

Od prvního dne v nemocnici jsem stále na sále a operuji. Dokážeme využít i tři sály najednou. Chirurgie mě stále i po letech baví, snažím se vždy odvádět co nejlepší práci, rozšířit spektrum operací a prostě dělat moderní medicínu. Cítím se zde velmi dobře, mám podporu vedení, svého lékařského i ostatního zdravotnického týmu. Spolupracujeme také s lékaři z Krajské nemocnice Liberec, kteří nám jezdí vypomáhat, a dobře se mi spolupracuje také s ostatními odděleními nemocnice.

3. Kolik máte pacientů a kolik jich dokáže odoperovat?

Pacientů máme opravdu hodně a začínají se nám hlásit i z jiných krajů, což je samozřejmě dobře. Naším chirurgickým týmem projde měsíční kolem 300 pacientů a provedeme přibližně 180 operačních zákroků včetně urologických. Toto číslo jde neustále nahoru, potenciál pacientů je opravdu velký a my se jim snažíme nabídnout z nás to nejlepší.

4. Jak dlouhé jsou objednací lhůty na operace?

Běžně se snažíme pacienta odoperovat do 14 dní, některé pacienty dokonce odoperujeme okamžitě při jejich první návštěvě. V tom jsme rarita, není třeba protahovat pacientovi čas čekání na operaci, v některých případech je možné pomoci ihned.

5. Jste uznávaným odborníkem v oblasti laparoskopie, jaké výhody v ní spatřujete a co vše lze laparoskopicky operujete?

Za uplynulý měsíc jsme provedli přibližně 40 laparoskopických operací. Laparoskopie představuje šetrnější formu operativy pro pacienta, rekonvalescence pacientů je o hodně kratší, všeobecně je pro pacienta méně náročná. Laparoskopicky provádíme operace slepého střeva, žlučníku, různých druhů kýly, nově v České Lípě provádíme také složitější laparoskopické výkony, tedy operace na žaludku, tenkém a tlustém střevě i operaci slinivky.

6. Co myslíte, že může Česká Lípa nabídnout mladému chirurgovi?

Česká Lípa je pro chirurga ideální místo, je zde ideální prostředí se dostat na sál, vedle zkušených kolegů se k operativě dostane každý. To považuji za největší přínos. Chirurgie je vedle teoretických znalostí hodně o manuální činnosti, kterou se jinak než praxí nenaučíte - hokejista se také nenaučí hrát hokej na tribuně nebo na střídačce. Přiznám, že nyní opravdu nemám čas na soukromé aktivity a Českou Lípu znám nejvíce z okna své pracovny. Když zbyde alespoň trochu času, rád se věnuji zahradě u našeho rodinného domu a sportu, zejména kolu.

7. Co rád děláte ve volném čase a jak jste poznal Českou Lípu?