Rozhovor - bonding

Připoutání se, v doslovném překladu lepení, to vše se skrývá pod pojmem „bonding.“ Co přesně bonding znamená, koho se přesně týká a jak probíhá, nám vysvětlila staniční sestra novorozeneckého oddělení Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa paní Monika Svobodová.

svobodova (Svobodová Monika.JPG)

1. Mohla byste nám popsat, co přesně bonding znamená?
V podstatě se jedná o nepřetržitý kontakt kůže na kůži matky s dítětem v době těsně po porodu a také v dalších hodinách a dnech. Bonding je třeba pochopit jako určitý proces, který probíhá výhradně mezi dítětem a matkou, další lidé jako porodní asistentky, lékaři nebo sestry mohou tento proces pouze podporovat. Je prokázané, že tento prvotní kontakt ovlivňuje vzájemný vztah mezi matkou a dítětem, vztah od kterého se odvíjejí další vztahy v našem životě.

2. Kdy lze navázání pouta mezi matkou a dítětem sledovat?
Základy tohoto pouta se začínají utvářet již v těhotenství. V období těsně po porodu pak nastává velmi citlivá doba, ve které dochází přímo k tzv. hormonálnímu výbuchu lásky. Jedná se prakticky o děj, který naplánuje příroda, maminka a novorozenec se spolu seznamují, vzniká první opravdický kontakt a tato doba by neměla být ničím narušována. Dítě i matka jsou již několik hodin po porodu hormonálně a neopakovatelně nastaveni o sebe pečovat a vzájemně se zamilovat.

3. Jak přesně probíhá bonding, jak se na něj s budoucí maminkou připravujete?
Matky již před samotným porodem přicházejí, nejčastěji se tak děje na našich specializovaných kurzech, bonding si s námi domluví, nachází se v jejich porodních plánech. Samotný proces bondingu se pak opravdu nese v duchu, že dítě prakticky neopouští tělo matky. Novorozenec se ihned po porodu pokládá na tělo matky, na jejím těle také probíhá první ošetření dítěte, dochází na něm k přestřihnutí pupečníkové šnůry, proběhne první přirozené přisátí dítěte k prsu nebo-li  první kojení, atd. První minimální opuštění dítěte z těla matky přichází až po cca 2 hodinách, kdy dochází k měření a vážení dítěte.

4. Co bonding přináší?
Z praxe jednoznačně vidíme, že adaptace je mnohem přirozenější a více méně se neobjevují komplikace po porodu. Dítě se dříve naučí rozlišovat den a noc, protože je nablízku matce a ta se snaží spát v noci, matky mívají menší potíže s kojením, protože mohou kojit tak často, jak dítě potřebuje, dítě méně pláče, je spokojenější, má pocit bezpečí a také se u těchto dětí v menší míře projevuje žloutenka, u matky pak komplikace ve formě poporodní deprese.

5. Pokud porod neprobíhá zcela standardně, přirozenou cestou, případně pokud nastanou komplikace. Lze bondingovat i u komplikovanějších porodů?
Ano, bonding lze provádět i u maminek, které prodělaly císařský řez, případně i u nedonošených dětí. Pokud bonding z nějakého důvodu nemůže probíhat na těle matky,  zpravidla ze zdravotních důvodů, může  bonding zajišťovat otec.