Rozhovor

Oporu cítím stále za zády, tak hodnotí svou práci mladá absolventka lékařské fakulty, která v lednu nastoupila na Neurologické oddělení českolipské nemocnice MUDr. Tereza Vrabcová.

T. Vrabcová (T.Vrabcova.jpg)

1. Jak probíhá přechod studenta medicíny do lékařské praxe? 
Absolvent je plný euforie z hotových státnic. Má pocit, že zvládne vše na světě, protože dokončil tu nepředstavitelnou několikaletou cestu studií a náročných zkoušek. Realita je pak samozřejmě trochu jiná, což platí zvláště v medicíně. Najednou už nejste ten medik, který šprtá skripta a učí se, jak má jednou léčit nemocné. Jste lékař, který se podepisuje pod cizí životy a nesmí udělat chybu. V tom je tohle povolání neúprosné a tuhle svou odpovědnost si teď uvědomuji pokaždé, když jdu ráno do práce. 

2. Proč jste si zvolila právě obor neurologie? 
Už na gymnáziu jsem se rozhodla, že chci studovat medicínu, kde mě zajímá obor neurologie, která mi připadala nejzajímavější. Potom jsem zvažovala i pediatrii a lákaly mne i jiné medicínské obory. Asi osud mě však nasměroval zpátky na začátek. Právě jsem končila mateřskou a blížil se můj plánovaný nástup do práce, když do českolipské nemocnice nastoupil na Neurologické oddělení nový primář. Pro mne to byl impuls, který jsem jako začínající lékař nechtěla promarnit. Zapojit se do nového lékařského týmu na Neurologickém oddělení tak byla výzva, kterou jsem velmi ráda přijala. 

3. Už jste znala českolipskou nemocnici? 
Prostředí českolipské nemocnice znám velmi dobře. Nejenom jako pacient, který odmalička žije v České Lípě. Ale během studií na hradecké medicíně jsem tu vykonávala veškeré své povinné praxe. Takže jsem alespoň z části věděla, jak to tu chodí, jaká oddělení tu jsou a díky praxi jsem trochu poznala také několik současných kolegů. Navíc je pravdou, že po studiích jsem se chtěla vrátit domů, do České Lípy, k čemuž přispěl i můj osobní život. 

4. Jak hodnotíte aklimatizaci na Neurologickém oddělení českolipské nemocnice?
Jednoznačně pozitivně. Nebyla jsem vržena do vody bez jakékoliv opory. Všichni se mi snaží pomoci, poradí, předávají své bohaté zkušenosti, i když jsou sami zaneprázdnění. Stabilní a vlídné pracovní prostředí je pro mne neocenitelné, abych se naplno mohla věnovat přenosu svých teoretických znalostí do praxe. Cítím se zde opravdu dobře. Navíc vím, že odbornou podporu mám neustále za zády. A to je na začátku pro tuto profesi, kde zacházíte s tím nejcennějším – lidským zdravím - nezbytné. No a v situaci, kdy zdravotnictví bojuje s nedostatkem personálu, se náš kolektiv umí zasmát. A to je také moc prima. 

4. Co byste řekla na závěr. 
Má práce mě moc baví a snažím se, abych pro českolipskou neurologii, pro naše pacienty, byla dobrou lékařkou.Operační program pro lidské zdroje (logo-esf-web-sirka.gif)
Regionální operační program severovýchod (eu_severovychod_banner.jpg)