Den otevřených dveří plicní ambulance

Týden idiopatické plicní fibrózy nabízí pro veřejnost možnost využít Dne otevřených ordinací plicních lékařů.

V letošním roce se plicní ambulance českolipské nemocnice otevře ve čtvrtek 13. září v čase od 13 do 15 hod. Zájemci zde budou mít možnost nechat se bez doporučení a objednání vyšetřit, zda touto chorobou netrpí. 

„Naše ambulance je schopna provádět základní vyšetření v rámci diagnostiky tohoto onemocnění, a tím je rentgen plic, CT plic nebo posoudíme dechové funkce v rámci stupně postižení plicní tkáně,“ popsala odborná vyšetření lékařka Plicního oddělení nemocnice MUDr. Vanda Anderleová s tím, že se plicní oddělení v současné době stará o cca 100 pacientů s touto diagnózou. 

Idiopatická plicní fibróza je onemocnění postihující plicní tkáň, při kterém dochází k postupné přestavbě jemné struktury plicní tkáně v husté vazivo. Na vzniku onemocnění se může podílet jak genetika, tak také zevní vlivy. Většinou nemoc postihuje lidi nad 45 let věku, častěji postihuje muže, kuřáky. Poškození plic je v případě tohoto onemocnění nezvratné. Nejčastějšími příznaky choroby je námahová dušnost nebo kašel. Pacient se zadýchává při chůzi do kopce či do schodů, při pokročilejším onemocnění ale může mít pocit nedostatku vzduchu i při běžných denních činnostech, chůzi po rovině nebo v klidu. Kašel pak může mít různý charakter. Častá je také únava, nevýkonnost, někdy i hubnutí. Mezi specifické příznaky, které lékař odhalí, patří nález při poslechu fonendoskopem nebo tzv. paličkovité prsty.Operační program pro lidské zdroje (logo-esf-web-sirka.gif)
Regionální operační program severovýchod (eu_severovychod_banner.jpg)