Chřipka

Podzimní měsíce nahrávají šíření chřipkových virů. V tomto článku se dozvíte základní informace co vůbec chřipka je, jak se šíří a také, jak jí předcházet. 

Co je to chřipka?
Onemocnění, které způsobují viry A a B. K přenosu dochází především kapénkovou infekcí. První chřipkové viry k nám dorazí většinou už na podzim, epidemie obvykle propuká v lednu a únoru. Pro chřipku je typický náhlý začátek, celková schvácenost, teplota nad 38°C, bolest hlavy, svalů a kloubů, dýchací obtíže (nejčastěji kašel bez vykašlávání). K nejzávažnějším komplikacím patří zápal plic (vyvolaný chřipkovým virem nebo nasedající bakteriální infekcí) a postižení srdce. Komplikované onemocnění může mít i smrtelný průběh.

Jak se chřipka šíří?
Bránou vstupu infekce do organismu je výstelka nosohltanu a oční spojivky. Nejrizikovější je úzký kontakt s kašlajícím nemocným (cca do 1,5 metru). Virus přežívá v prostředí a je možné nakazit se i z kontaminovaných předmětů (podání ruky, telefonní sluchátka, držadla v MHD, hračky, použité kapesníky...). Proto je v období zvýšeného výskytu respiračních onemocnění důležité zvýšeně dbát na hygienu, zejména mýt si ruce mýdlem před jídlem, nemnout si oči a obličej. Nutná je i ohleduplnost nemocných — kašlat a kýchat do kapesníku, použité kapesníky ihned likvidovat, zůstat izolován doma a nešířit tak dále onemocnění. Chřipka je závažné onemocnění, které postihuje celý organismus.  Přesto ji bohužel mnohdy považuje nejen laická ale i odborná veřejnost za banální infekci.

Nejefektnější způsob jak zabránit šíření chřipky je OČKOVÁNÍ (na vyžádání u svého praktického lékaře)
Očkování proti chřipce nemá 100% účinnost, ale významně omezuje výskyt těžkých forem a závažných komplikací. Po očkování trvá minimálně 10 dní než dojde k nástupu ochranných protilátek a v této době není očkovaný chráněn.

Kdy je nejvhodnější doba pro očkování?
Nejvhodnější je doba před začátkem chřipkové sezóny. Ideálním termínem je říjen a listopad. Očkovat lze i na začátku chřipkové epidemie, je však nutné vzít v úvahu, že ochrana nastoupí až za cca 10 dní.

Co je to chřipková vakcína?
Složení vakcín u nás odpovídá doporučení Světové zdravotnické organizace, a je stanoveno každoročně vždy pro danou sezónu. Vychází ze sledování aktuálně cirkulujících virů chřipky. Pro sezonu 2018/2019 je v ČR k dispozici:
tetravalentní vakcína – ta obsahuje 2 kmeny viru A a dva kmeny viru B.
trivalentní vakcína – ta obsahuje stejné 2 viry typu A a pouze jeden vir typu B.

Kde se nechat očkovat?
Nejčastěji provádějí očkování praktičtí lékaři.

Jak dlouho po očkování jsem chráněn proti chřipce?
Imunita po očkování přetrvává 6 měsíců až 1 rok. Protože virus chřipky se neustále mění, je vhodné očkování každý rok opakovat.

Má očkování nějaké nežádoucí účinky?
Chřipkové vakcíny jsou dlouhodobě považovány za jedny z nejbezpečnějších. Nežádoucí účinky jsou poměrně vzácné, nejčastěji se jedná o krátkodobé zarudnutí a otok v místě vpichu. Může se objevit únava, bolesti svalů a kloubů, zvýšená teplota, které rychle bez další léčby odezní. Vakcinace se nedoporučuje osobám přecitlivělým na složky vakcíny, ani osobám, které v minulosti měly alergickou reakci na očkování proti chřipce. Reakce na očkování je třeba hlásit svému praktickému lékaři.

Kdo je chřipkou nejvíce ohrožen?
Chřipka představuje významnou zátěž i pro zcela zdravé dospělé jedince, průměrná doba pracovní neschopnosti trvá 14 dní. Nejčastěji chřipkou onemocní děti v kolektivních zařízeních, které ji pak šíří na dospělou populaci. Závažný průběh onemocnění a komplikace hrozí zejména dospělým nad 65 let, osobám s chronickým onemocněním plic, srdce, ledvin, metabolickými poruchami (např. diabetes mellitus, onemocnění jater), neurologickými či svalovými poruchami zhoršujícími dýchání či se sníženou imunitou. Vhodné je i očkování osob, které by mohli chřipku na rizikové pacienty přenést (rodinní příslušníci, ošetřující personál).

Jak se chřipka léčí?
U nekomplikovaného onemocnění stačí pouze symptomatická terapie — klid na lůžku, dostatek tekutin, volně dostupná antipyretika (paracetamol, ibuprofen...). Vždy je nezbytné pečlivě přečíst příbalový leták, aby nedošlo k překročení maximální denní dávky, zejména u kombinovaných přípravků !!! Pokud je onemocnění komplikováno bakteriální superinfekcí, zahajuje se léčba antibiotiky.

Bc.Simona Cejpová – nemocniční hygienikOperační program pro lidské zdroje (logo-esf-web-sirka.gif)
Regionální operační program severovýchod (eu_severovychod_banner.jpg)