Monitoring spánkové apnoe

Plicní oddělení českolipské nemocnice pracuje s novým přístrojem. Jedná se o přístroj, který je  určen ke screeningovému vyšetření poruch spánku.

„Novým přístrojem umožníme odhalit kromě spánkové apnoe také další poruchy spánku nebo dýchání,“ vysvětlila primářka Plicního oddělení MUDr. Magdalena Popelková. Právě výskytem obstrukční spánkové apnoe (OSA) se v současné době u dospělé populace odhaduje až na 21 % u mužů a 9 % u žen.

Spánková apnoe  (20190424_133343.jpg)

Rizikové faktory pro tuto poruchu jsou zejména mužské pohlaví, obezita, poloha spánku
na zádech, alkohol nebo také genetická dispozice. Mezi hlavní denní příznaky onemocnění patří mikrospánky, ranní únava, pocit nevyspání a bolest hlavy nebo suchost v ústech a krku. Mezi noční příznaky se pak řadí chrápání, probuzení se s pocitem nedostatku dechu nebo neklidný spánek, atd.  Zvláště nebezpečné je neodhalené onemocnění u profesionálních řidičů neboť je  daleko vyšší nebezpečí mikrospánku za volantem.

Prvotní vyšetření, které pacient s případnou poruchou spánku absolvuje, jsou rentgen
a spirometrie. Domů pak pacient dostane přístroj přímo k monitoringu spánkové apnoe, který
je naprogramovaný na dobu jeho spánku. Druhý den pak pacient přístroj vrátí a lékař vyhodnotí případná rizika a případně pacienta indikuje do spánkové laboratoře.

Pacienti mohou podstoupit vyšetřování na základě doporučení praktického lékaře, kardiologa, ORL nebo neurologa. Objednávat se mohou na základě telefonického hovoru na tel. 487 954 392, a to vždy v pondělí až čtvrtek mezi 13 – 15 hod.

„Jsem ráda, že se nám podařilo přístroj vzhledem k neustálému nárůstu počtu pacientů
s poruchami spánku získat,“ shrnula primářka Plicního oddělení MUDr.  Magdalena Popelková. V našem okrese dosud nikdo  monitoring spánkové apnoe neprovádí a pacienti tak byli odesíláni buď do Liberce, Ústí nad Labem nebo Děčína.

Spánková medicína je multidisciplinárním oborem a v posledních letech se rychle rozvíjí. Informace jsou dostupné na internetové adrese www.sleep-society.cz.