Rozhovor

Tento rozhovor se odehrál na Novorozeneckém oddělení českolipské nemocnice se staniční sestrou paní Monikou Svobodovou. Tématem bylo dárcovství mateřského mléka a téma adopcí, které je v současné době hodně aktuální.

Samozřejmě jsme se zeptali také na první miminko z Babyboxu naší nemocnice.

Život v kufříku  (IMG_6172.JPG)

1. Dárcovství mateřského mléka – přibližte nám, co přesně si pod tímto pojmem máme představit a pro koho je mléko určeno.
U nás na oddělení provozujeme tzv. sběrnu mateřského mléka. Tedy mateřské mléko, které získáváme od dárkyň, slouží výhradně pro novorozence, kteří se narodí u nás v nemocni a jsou hospitalizováni na našem oddělení. Ne všechny děti mají tu možnost být kojeny či krmeny odstříkaným mlékem od vlastní maminky a právě pro ně je tou nejlepší variantou. Proto ho upřednostňujeme a podáváme mateřské mléko od jiné maminky, která má mléka přebytek a je naší dárkyní.

2. Jak se takovou dárkyní může maminka stát?
Dárkyní mateřského mléka se může stát zdravá maminka, která neužívá žádné léky (ani antikoncepci), návykové látky a je nekuřačkou. Měla by mít nadbytek mléka 1 – 1,5 l týdně nad potřeby svého dítěte. Budoucí dárkyně musí projít důkladným vyšetřením, abychom eventuálně vyloučili nevhodnou dárkyni. Mezi tato vyšetření patří serologické vyšetření krve a mikrobiologické vyšetření odstříkaného mateřského mléka. Doporučujeme, aby se jednalo o maminku v časovém rozmezí 0 – 3 měsíce po porodu. Do tohoto měsíce má mateřské mléko, které my odborně ošetřujeme pomocí pasterizátoru, pro dítě dostatečnou výživovou hodnotu. Opravdu si velice vážíme maminek, které se stanou dárkyní mateřského mléka.Vážíme si jich za dobrý skutek, který pro naše nejmenší pacienty a jejich maminky, které nemají dostatek vlastního mateřského mléka, jsou ochotny dělat. Mateřské mléko vozí našim pacientům zdarma, pouze za symbolický poplatek na dopravu 75 Kč / 1 l mléka.

3. Darované mateřské mléko slouží nejen dětem jejichž maminka mléko buď trvale nebo dočasně nemá a nebo nemůže kojit ze zdravotních důvodů, ale také dětem, které jsou u nás určeny k adopci.
Ano, určitě je to v dnešní době již skupina, kterou nelze opomínat. Za loňský rok jsme z českolipské nemocnice předali celkem 11 dětí k adopci a číslo se bohužel stále zvyšuje. V letošním roce je to k dnešnímu datu již 9 dětí.

4. Nemocnice se také právě kvůli dětem, které jsou určeny k adopci, zapojila do projektu s názvem Život v kufříku. Co tento projekt obnáší, co vše pro tyto pro děti děláte, jak ho naplňujete?
Tento projekt je určen dětem, které jsou z různých důvodů odloučeny od svých biologických rodičů. Díky spolupráci s nadací LA VIDA LOCA můžeme dětem předávat kufříky, ve kterých mají první výbavičku (oblečení, dudlík, kojeneckou lahev), hračku i informace a fotografie z prvních hodin a dnů po narození, které by jim jinak v jejich dalším životě chyběly.

5. Jak na tyto informace reagují pěstouni a další, kdo o dítě v úvodu života pečuje?
Reagují velmi kladně. Vítají tyto informace a především fotografie v památníčku nebo fotoalbu, které jsou také součástí kufříku. Miminka fotíme po narození, při prvním krmení, při koupání, apod. Zde určitě stojí za zmínku, že kufřík opravdu velmi uvítali i dočasní pěstouni chlapečka, kterého jsme jako první dítě českolipského Babyboxu mohli ošetřit.