Den otevřené Plicní ordinace

Plicní oddělení českolipské nemocnice se jako každoročně, u příležitosti Světového týdne idiopatické plicní fibrózy, připojí ke „Dni otevřených ordinací plicních lékařů“.

Ve středu 18. září v čase mezi 13 až 15 hodinou se mohou občané bez jakéhokoli objednání nechat vyšetřit, zda tímto onemocněním netrpí.

Fibroza  (3.JPG)

Idiopatická plicní fibróza je onemocnění postihující plicní tkáň. Na vzniku onemocnění se může podílet jak genetika, tak také zevní vlivy. Většinou nemoc postihuje lidi nad 45 let věku, častěji pak postihuje muže a také kuřáky. Mezi nejčastější příznaky choroby, které přivádějí nemocného k lékaři, je námahová dušnost, případně kašel. Pacient se zadýchává při chůzi, při pokročilejším onemocnění může mít až pocit nedostatku vzduchu. Kašel pak může mít různý charakter. Častá je u tohoto onemocnění také únava, nevýkonnost a někdy i hubnutí.
V rámci vyšetření u lékaře jsou typické některé příznaky, např. specifický nález při poslechu fonendoskopem či nález tzv. paličkovitých prstů. Plicní ambulance je schopna provádět základní vyšetření v rámci diagnostiky onemocnění, rentgen plic, CT plic a samozřejmě posouzení dechových funkcí. Při podezření na toto onemocnění je následně pacienta odesílán na specializované pracoviště.