Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa, a. s.

Nová operační metoda- totální laparoskopická hysterektomie

Pacientky trpící dlouhodobým krvácením, které nereaguje na jinou léčbu, prekancerózou, děložními myomy a dalšími potížemi spojenými s dělohou nyní najdou pomoc v naší nemocnici. Totální laparoskopická hysterektomie je ze všech klasických metod k odstranění dělohy tou nejšetrnější. Jedná se o miniinvazivní zákrok, při kterém se odstraní děloha včetně vejcovodů (vaječníky po domluvě s pacientkou). V tuto chvíli již lze operovat i pacientky, u kterých nebylo možné operaci laparoskopicky provést, například kvůli špatnému vaginálnímu přístupu.

V nemocnici se na tento zákrok specializuje MUDr. Hana Kunčíková, která shrnula zásadní výhody tohoto postupu. Operace trvá zhruba hodinu a pacientka je hospitalizovaná maximálně 3-4 dny, celková rekonvalescence trvá přibližně 3-4 týdny. Při tomto typu hysterektomie hrozí menší riziko infekce a krevní ztráta je minimální. Nespornou výhodou je i estetika, kdy jizvy nejsou po zhojení viditelné. „Myslím, že již mohu osobně zhodnotit míru využití léku k tlumení bolesti. Oproti jiným metodám hysterektomie využíváme výrazně méně analgetik. Ale co je pro nás nejdůležitější, je zachování fixace pochvy a minimální vliv na pánevní dno, zajistí se tak menší riziko prolapsu, který pacientky ocení ve starším věku.“
Pacientka Petra podstoupila operaci v lednu, na základě jejich dlouhodobých potíží ji byla indikována tato metoda hysterektomie. Po 3denní hospitalizaci byla propuštěna do domácího léčení. Chválila si návod, který sepsala paní doktorka Kunčíková, kdykoli si nebyla jistá, našla v něm odpověď.  „Je zde uvedené i telefonní číslo, na které jsem mohla kdykoli zavolat. Po 14 dnech jsem šla na kontrolu, přímo k paní doktorce, která mě operovala. Provedla i ultrazvuk. Takovou péči jsem nikde po žádném zákroku nezažila, vždy jsem byla rovnou předána svému gynekologovi. Moc se mi péče paní doktorky i sester na oddělení líbila, ale musím pochválit i jídlo.“ Dodala Petra.

Více ve videu na našem YouTube kanálu /fdOz0ioTasE

© 2024 Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa, a. s.

Návrh a tvorba webu