Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa, a. s.

Oddělení klinických laboratoří

Oddělení klinických laboratoří zahrnuje Oddělení klinické biochemie a Oddělení klinické mikrobiologie. Jedná se o laboratoře akreditované dle ČSN EN ISO 15189. Laboratoře se pravidelně účastní programů externí kontroly kvality a splňují personální požadavky odborných společností.

Laboratoř poskytuje služby pro všechna oddělení Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa, dále pro privátní lékaře nebo pro samoplátce. Oddělení např. provádí vyšetření oGTT (diagnostika cukrovky) pro těhotné i ostatní zájemce či anonymní testování na HIV pro samoplátce.

MUDr. Vladimír Fibiger

MUDr. Vladimír Fibiger

Primář oddělení

+420 487 954 441
vladimir.fibiger@nemcl.cz

Andrea Hégrová, DiS.

Andrea Hégrová, DiS.

Vrchní laborantka

+420 487 954 425
andrea.hegrova@nemcl.cz

Kde nás najdete

O nás

Oddělení klinické biochemie

Jedná se o akreditované pracoviště, které provádí široké spektrum biochemických vyšetření krve, moči, mozkomíšního moku či jiného biologického materiálu. Laboratoř je vybavena moderními biochemickými, imunochemickými analyzátory a dalšími přístroji certifikovaných výrobců (CE).

Kromě základních biochemických metod se zde provádí specializovaná vyšetření např. kardiomarkerů, nádorových markerů, hormonů, hladin vybraných léků a vitamínů, okultního krvácení, drogového screeningu z moči, glykemické křivky a mnoho dalších. Vyšetření slouží jako podklad pro stanovení diferenciální diagnostiky, monitorování terapie a stanovení diagnózy.

Oddělení zajišťuje rutinní provoz v pracovních dnech a urgentní vyšetření (STATIM) zajišťuje nepřetržitě 24 hodin denně.

Oddělení klinické mikrobiologie

Jedná se o akreditované pracoviště, které se zabývá průkazem etiologicky významných původců infekčních nemocí, zjišťuje jejich vlastnosti, především citlivost k antibiotikům. Diagnostické postupy jsou založeny na kultivačních a mikroskopických technikách, v některých případech i na metodách rychlého průkazu původce v klinickém materiálu. K identifikaci mikroorganismů využívá od roku 2018 nejmodernější technologii – hmotnostní spektrometr MALDI-TOF.

Součástí oddělení je i pracoviště sérologické, které provádí pomocí analyzátoru průkaz protilátek a antigenů v séru. Jedná se především o původce infekčních zánětů jater, borrelií, chlamydií, herpetických virů EBV, CMV a HIV.

Oddělení zajišťuje provoz v pracovních dnech a v sobotu. Mimo pracovní dobu funguje pro potřeby nemocnice pohotovost na telefonu.

Dokumenty ke stažení

© 2021 Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa, a. s.

Návrh a tvorba webu