Oddělení Pediatrie (dětské a novorozenecké)


ODDĚLENÍ PEDIATRIE (DĚTSKÉ A NOVOROZENECKÉ) 

 

Primář oddělení: MUDr. Josef Gut
Telefon : 487 954 601/10
Email: josef.gut@nemcl.czVrchní sestra: Jitka Jelínková
Telefon: 487 954 602
Email: jitka.jelinkova@nemcl.cz

                                                                                                                                                                                                                              


ram (ram.png)

J. Jelinkova (Jelínková Jitka.JPG)


Od roku 1998 se Oddělení pediatrie pyšní certifikací BABY FRIENDLY HOSPITAL, ohodnocením podle přístupu ke kojení a systému, jakým dosáhnou co nejkvalitnější péče o maminku i její miminko.

Charakteristika oddělení

Pediatrie 

Ve své ambulantní a lůžkové části zabezpečuje odbornou diagnostickou, terapeutickou a konziliární péči. Dětské oddělení tvoří 3 lůžkové jednotky: jednotka intenzivní péče, kojenecké oddělení a oddělení větších dětí. Na jednotlivých lůžkových odděleních je umožňován společný pobyt dítěte s matkou. Při hospitalizaci respektujeme Chartu práv dětí  v nemocnici.
Průměrná ošetřovací doba se pohybuje kolem  3 dní. Během posledních let je toho dosahováno koordinací diagnostických postupů a naplánováním terapie s co nejrychlejším přesunem do ambulantní péče. Péče pokrývá celé spektrum nemocí dětského věku a dospívajících (hospitalizace od 0-19 let).
Nejčastějšími akutními onemocněními dětského věku jsou choroby dýchacích cest, močového systému, infekční nemoci a jejich komplikace. Zabezpečujeme rovněž hospitalizaci  dětí v rámci předoperační a pooperační péče  a  souběžně  hospitalizace dětí s chirurgickými, ORL, ortopedickými a neurologickými nemocemi. Řešení akutních stavů v návaznosti na specializovanou dlouhodobou péči v odborných poradnách při dětském oddělení (nefrologie, gastroenterologie, endokrinologie, diabetologie, revmatologie, USG vyšetření - břišních orgánů a střev, měkkých tkání ,štítné žlázy a mozku) .Nadregionálně je poskytována péče pro děti s pomočováním.
Návaznost na superspecializovanou péči hematoonkologickou, chirurgickou, traumatologickou a resuscitační na klinikách v Ústí nad Labem , Praze Motole. Vedle základního spektra laboratorních a RTG metod, široká možnost biochemických, endokrinologických, imunologických, bakteriologických ve specializovaných laboratořích.  Ve spolupráci s ostatními odděleními: echokardiografie, funkční vyšetření plic, kontinuální monitorování EKG, endoskopické vyšetření zažívacího traktu, funkční urodynamické vyšetření dolních močových cest, kontrastní rentgenologické metody metody.  Na oddělení jsou přítomny a pracují i dvě učitelky –specialistky mateřské školy ,které se věnují hospitalizovaným dětem a úzce spolupracují se sestrami a lékaři, respektují nastavený léčebný a ošetřovatelský plán u pacientů (dopolední program). Každý týden navštěvuje naše oddělení skupina zdravotních klaunů.

Novorozenecké oddělení a porodnice

Novorozenecké oddělení tvoří 2 lůžkové jednotky: jednotka intenzivní a intermediární péče a jednotka oddělení Rooming in. Na oddělení pracují kvalitní a zkušené dětské sestry specialistky a laktační poradkyně.
Oddělení ROOMING IN znamená, že dítě je od narození na pokoji společně s maminkou, která o něj pečuje pod odborným dohledem dětské sestry. Snahou všech pracovníků oddělení je, aby se maminka během pobytu u nás naučila o své děťátko správně pečovat, porozuměla jeho potřebám a miminko plně kojila. Dozví se o důležitosti kojení a mateřského mléka pro správný tělesný a citový vývoj novorozence, naučíme jí správné péči o prsy a nabídneme jí pomoc i po propuštění domů. Naše oddělení má též Sběrnu mateřského mléka, která zajišťuje příjem a zpracování mateřského mléka od dobrovolných dárkyní , distribuce mateřského mléka je pro hospitalizované novorozence na našem oddělení.
Na našem oddělení INTERMEDIÁRNÍ PÉČE jsou hospitalizováni novorozenci s poruchami poporodní adaptace, novorozenci s patologickými stavy a novorozenci předčasně narození. Oddělení je vybaveno inkubátory pro intenzivní péči, monitory pro stálou observaci životních funkcí, ventilátorem. Jsme schopni zajistit kvalitní péči nezralým dětem, narozeným ve 33.týdnu těhotenství. Máme též pokoje pro maminky a je tedy zajištěn stálý kontakt dítěte s matkou. Většina těchto nezralých miminek odchází plně kojena.

SOUBORY KE STAŽENÍ

Novorozenci - doporučení
Novorozenci-doporuč.pro maminky(web.str.).doc (238 kB)
Dětské oddělení - co si vzít s sebou do nemocnice
Dětské odd. - co vzít do nemocnice-info pro rodiče.doc (277 kB)
Předporodní kurz - novorozenecká část 2019
Předporodní kurz novorozenci 2019.doc (222 kB)


Operační program pro lidské zdroje (logo-esf-web-sirka.gif)
Regionální operační program severovýchod (eu_severovychod_banner.jpg)