Rozhovor porodnice

ROZHOVOR

Česká Lípa 28. června 2018

Stále větší oblibě se těší českolipská porodnice. Sestřičky z tohoto oddělení se však nevěnují maminkám pouze u samotného porodu, s maminkami jsou i v době jejich těhotenství. Své zkušenosti a co vše budoucím maminkám v nemocnici nabízíme nám v rozhovoru přiblížila porodní asistentka a zároveň staniční sestra Gynekologicko-porodnického oddělení Petra Jahnová, DiS.

1. V současné době se nastávající maminky na příchod svých miminek připravují, zajímají se nejen o samotný porod, ale také o to, jak se o sebe v době těhotenství starat, jak prospívat sobě i miminku.
Ano, to je určitě pravda. A proto i my jdeme s tímto trendem a maminky nejen připravujeme na samotný porod formou předporodních kurzů, ale také jim například nabízíme těhotenské cvičení, které je nejen pro ně, ale i pro miminka, přínosné.

2. Popište nám prosím, jak probíhají předporodní kurzy.
Kurzy pořádáme pravidelně jednou za čtrnáct dní a účastní se jich nejen nastávající maminky, ale zcela obvyklé je, že si maminky s sebou přivedou manžela, partnera nebo nějakého dalšího blízkého člověka, se kterým chtějí porod prožít. V průběhu tohoto kurzu se dozvídají praktické informace, tedy zejména to, co si vzít s sebou do porodnice, jak porod poznat, kdy do porodnice vyjet, jak probíhá přijetí na porodní sál i průběh samotného porodu a co očekávat po něm.

3. Kromě teoretických informací mají maminky možnost se třeba i podívat na porodní sály nebo do porodních pokojů?
Samozřejmě, maminky provedeme celou porodnicí, představíme jim všechny prostory a zejména naše dva porodní pokoje, kde kompletní porod probíhá a přitom se zde mohou cítit jako doma v obývacím pokoji.

4. Dále již ke cvičení. V českolipské nemocnici ho nabízíte v nové podobě přibližně pět měsíců. Řekněte, pro koho je těhotenské cvičení konkrétně určeno?
Těhotné maminky mohou cvičení navštěvovat od 15. do 40. týdne těhotenství, a to vždy po domluvě se svým ambulantním gynekologem, tedy musí jejich těhotenství probíhat standardně bez obtíží.

5. Popište, jak cvičení probíhá, co vše maminky potřebují a jak je pro ně, potažmo pro miminka, cvičení přínosné?
Cvičení probíhá v pravidelných termínech a maminky na ně potřebují běžné pomůcky na cvičení. V rámci protahovacích cviků se pak zaměřujeme hodně na partie těla, které jsou těhotenstvím zatíženy. To jsou zejména záda a dolní končetiny. Součástí cvičení jsou také relaxační techniky a technika dýchaní. Maminka se během cvičení dostává do psychické pohody, to vnímá příznivě i jejich miminko v bříšku.

6. Kde se mohou zájemkyně o kurzy objednávat a jsou kurzy nějak kapacitně omezeny?
Chtěli jsme maminkám při objednávání na naše kurzy co nejvíce ušetřit čas, proto se na ně stačí zaregistrovat prostřednictvím webových stránek nemocnice www.nemcl.cz. Kapacita obou kurzů je omezena, a to vzhledem k tomu, že se chceme maminkám opravdu i individuálně věnovat. U předporodních kurzů je to vždy 7 párů na jeden termín, u cvičení je to 10 nastávajících maminek. Svůj termín si však u nás najde každý a já vás na ně tímto srdečně zvu.