Rozhovor primář porodnice

ROZHOVOR

29. března 2017

Českolipská nemocnice se připravuje na nápor pacientek ze Šluknovského výběžku. Na situaci jsme se zeptali primáře Gynekologicko-porodnického oddělení MUDr. Miloše Volka.

Jak jste připraveni na rodičky z okolí Rumburku, už máte nějaké zprávy?

Evidujeme relativně velké množství telefonátů ze strany maminek ze Šluknovského výběžku. Všechny uklidňujeme, že kapacity máme, že je samozřejmě přijmeme a zároveň jim vysvětlujeme, jak před samotným porodem postupovat. Informace také všichni najdou na našich webových stránkách www.nemcl.cz nebo na facebooku.

Co musí budoucí rodička učinit, aby rodila v českolipské nemocnici?

U nás stačí, když se k nám rodička ve 33 až 34 týdnu těhotenství dostaví a sepíše porodopis. Může k nám přijít každý všední den v dopoledních hodinách a sestřičky s ní veškeré náležitosti vyřídí. Ideálně pak jsou také její pravidelné návštěvy v ambulanci, a to od 38. týdne těhotenství, kde se již konkrétně seznámíme se zdravotním stavem rodičky a můžeme se jí při porodu co nejvíce přizpůsobit.

Dá se vyčíslit, o kolik více porodů se bude pro českolipskou nemocnici jednat? Kolik porodů se celkem uskutečnilo v českolipské nemocnici v loňském roce?

V naší nemocnici jsme v roce 2016 provedli celkem 950 porodů, v Rumburské nemocnici se jednalo o přibližně 400 porodů. Počítám, že se tento počet rozvrství i na další porodnice v kraji, u nás by se mohlo jednat o cca 150 porodů za rok více.

Jste takovéto množství rodiček schopni přijmout?

Určitě, jsme na to připraveni. Na porodnickém oddělení je v běžných případech relativně rychlý posun pacientek, zdravá rodička a zdravý novorozenec jsou u nás zpravidla 4 dny. Operativně jsme připraveni také využívat obě části našeho oddělení, tedy jak porodnickou část, tak gynekologickou a v každém případě funguje komunikace mezi okolními nemocnice.

Jaké služby pro rodičky v českolipské nemocnici poskytujete?

Absolutní samozřejmostí je přítomnost blízkých osob u porodu. V České Lípě nabízíme vedení porodu na našich dvou nových porodních pokojích, kde má rodička veškeré zázemí lékařské, tak i veškeré pohodlí. Kromě speciálního porodního křesla je zde gauč, k dispozici kuchyňský kout, cvičební pomůcky nebo sociální zázemí. Využití porodních pokojů, které jsme získali i díky přispění města Česká Lípa, je zcela zdarma. Dále nabízíme klasické nadstandartní pokoje. Budoucí rodičky jsou také na většině pokojů spojeny se svými blízkými pomoci bezplatného internetu I u samotného porodu se lze domluvit na různých alternativních přístupech, snažíme se rodičkám v rámci našich možností maximálně vyhovět tak, aby to pro ně byl neopakovatelný zážitek.

Všude se mluví o personální nestabilitě ve zdravotnictví. Jak je na tom Vaše oddělení?

I nám by ještě větší počet lékařů i sester přišel vhod, přesto považuji naše oddělení za stabilní a rádi se rodiček ze Šluknovského výběžku ujmeme a poskytneme jim maximální péči.